poniedziałek, grudzień 06, 2021

Wirtulany spacer po szkole

 

 Wirtulany spacer po szkole

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W dniu 05.09.2016 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę. Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Dziełem wartym prezydenckiej uwagi okazało się „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Losowo wybrani lektorzy sprostali archaizmom i trudnej składni. Z dużym zainteresowaniem śledziliśmy sceny uwolnienia Ligii walkę Ursusa z turem, czy rzezi Chrześcijan. Opiekę nad młodzieżą w czasie „Narodowego Czytania” sprawowały Magdalena Wróblewska oraz Elżbieta Byszewska.

 

W dniu 06.09.2016 roku o godz. 17.00 odbyło się w świetlicy szkolnej spotkanie Dyrekcji Szkoły z rodzicami uczniów.
   Jednym z punktów spotkania była prelekcja pracownika biblioteki szkolnej mgr inż. Elżbiety Byszewskiej na temat stanu czytelnictwa i wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży.
W trakcie wystąpienia p. Elżbieta Byszewska bardzo gorąco zachęcała rodziców do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
   Po zakończonej prelekcji została przeprowadzona ankieta mająca na celu rozeznanie tytułów książek proponowanych przez rodziców do zakupienia do biblioteki szkolnej oraz odnośnie godzin pracy biblioteki szkolnej.

 

W ramach realizacji projektu unijnego realizowanego przez naszą szkołę, którego głównym celem jest rozwój czytelnictwa wśród młodzieży, uczennice klasy 3c odwiedziły księgarnie, gdzie mogły wybierać, przebierać i czytać. Zapoznały się z nowościami książkowymi oraz wybrały „coś” do poczytania w wolnej chwili. Chętnie przeglądały również książki z zakresu mody, urody, stylizacji. Informacje o wybranych  tytułach książek zostały przekazane do biblioteki szkolnej.

Opiekunowie wyjścia: mgr Małgorzata Kolbusz, mgr Marta Witczyk

 

Trzecioklasiści z "Chemobudowy" mieli rzadką okazję zwiedzać Opactwo w Mogile. W słoneczne, wtorkowe popołudnie (18.10.2016r.) spotkaliśmy się na dziedzińcu klasztoru, gdzie przywitał nas Ojciec Maciej- najsympatyczniejszy zakonnik-katecheta, jakiego można spotkać w Krakowie. Oprowadził nas nie tylko po Sanktuarium Krzyża Świętego, ale w zupełnej konspiracji zabrał nas do "prywatnej" części klasztoru! Omijając skomplikowany system alarmowy trafiliśmy w końcu do  osiemsetletniej  biblioteki opactwa, gdzie mogą przebywać najwyżsi dostojnicy państwowi i kościelni. Niektórzy z nas trzymali w ręku woluminy z XII w., ręcznie pisaną księgę, zdobioną złoceniami, siedzieli w fotelu papieskim. Za te niezapomniane chwile dziękujemy Pani Elżbiecie Byszewskiej, która zorganizowała tę wycieczkę. Wycieczka została zorganizowana w ramach realizacji przez naszą szkołę projektu "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa".

 

W dniu 26.10.2016 r. odbyła się Międzyszkolna Gra Literacka Turniej Magiczny. Organizatorami konkursu była mgr inż. Elżbieta Byszewska z biblioteki szkolnej ZSB PPBP "Chemobudowa - Kraków" S.A. oraz mgr Aldona Kruk kierownik PBW filia w Nowej Hucie.
   W Turnieju Magicznym rywalizowały : 1 drużyna z Publicznego Gimnazjum im. Królowej Apostołów, 1 drużyna z Gimnazjum nr 42 im. gen. Władysława Andersa oraz 2 drużyny z ZSB PPBP "Chemobudowa - Kraków" S.A.
   Wszystkie drużyny na podstawie otrzymanych wcześniej zaszyfrowanych wskazówek dotarły do miejsca rozgrywek, którym okazała się Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka filia w Nowej Hucie.
   W Turnieju Magicznym drużyny miały do wykonania 8 zadań. Ważna była nie tylko wiedza ale także liczył się czas wykonania zadania.
   Wyniki Turnieju Magicznego :
I miejsce - Publiczne Gimnazjum im. Królowej Apostołów
II miejsce - Gimnazjum nr 42 im. gen. Władysława Andersa
III i IV miejsce - ZSB PPBP "Chemobudowa - Kraków" S.A.
 
   W dniu 08.11.2016 r. Pani Dyrektor ZSB PPBP "Chemobudowa - Kraków" S.A. mgr Beata Głuch osobiście pogratulowała i wręczyła uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy, puchary i nagrody książkowe oraz gadżety od różnych sponsorów.
 
opracowała ; mgr inż. Elżbieta Byszewska

 

W dniu 27 października 2016 r. zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną w ramach Koła Czytelniczego wyjście łączników klasowych do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
   Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego zaprosiła uczniów szkół ponadgimnazjalnych na spotkanie autorskie z p. Barbarą Gawryluk z okazji 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
   P. Barbara Gawryluk od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa, jest autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży a ostatnio także dla dorosłych. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci i młodzieży Alfabet. Książka "Dżok. Legenda o psiej wierności" została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC.
P. Barbara Gawryluk otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz jest laureatką nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

opracowała : mgr inż. Elżbieta Byszewska

 

W dniu 28 października 2016 r. zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną w ramach Koła Czytelniczego wyjście łączników klasowych na 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z targowymi nowościami polecanymi przez znane im wydawnictwa, jak również mogli się zapoznać z propozycjami innych wydawnictw zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.
Uczestnicy wyjścia mieli okazję osobiście stwierdzić, że Targi Książki to nie tylko miejsce promocji dobrej książki ale również miejsce dyskusji i spotkań z ulubionymi autorami np. p. Wojciechem Cejrowskim.

opracowała : mgr inż. Elżbieta Byszewska

 

Wystawa „Henryk Sienkiewicz – pisarz, podróżnik, reporter”

W dniu 15 listopada zostało zorganizowane przez p. mgr inż. Elżbietę Byszewską z biblioteki szkolnej wyjście uczniów do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filia w Nowej Hucie na wystawę :” Henryk Sienkiewicz (1846 - 1916) - pisarz, podróżnik, reporter”, która została zorganizowana w 100 rocznicę śmierci pisarza.

Pani kierownik PBW filia w Nowej Hucie mgr Aldona Kruk bardzo interesująco opowiedziała nam o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza ze szczególnym zwróceniem uwagi na pisarza jako podróżnika i reportera. Wykład doskonale uzupełniały materiały prezentowane w trakcie prelekcji, jak również zamieszczone w gablotach.

Dodatkową atrakcją było oprowadzenie uczniów po bibliotece oraz stara maszyna do pisania, na której były pisane karty katalogowe. Chętni mogli cofnąć się w czasie i spróbować samodzielnie wypisać kartę katalogową.

​ Odpowiedzialny: mgr inż. Elżbieta Byszewska

 

W dniu16 listopada 2016 r. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zostało zorganizowane spotkanie z panią mgr Krystyną Łętochą, która jest kierownikiem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filia w Myślenicach a z zamiłowania podróżnikiem.

Pani mgr Krystyna Łętocha zwiedziła już wiele miejsc na świecie ale z nami postanowiła podzielić się wrażeniami z miesięcznego pobytu w Ameryce Południowej.

Uczniowie z klas: III TB, IV TA i III B z zainteresowaniem wysłuchali relacji z pobytu w tych niezwykłych miejscach. Uzupełnieniem prelekcji był podkład muzyczny z muzyką peruwiańską i prezentacja zdjęć z miejsc, które odwiedziła pani podróżnik. Odpowiedzialny: mgr inż. Elżbieta Byszewska

 

21.11.2016 Wyniki Konkursu Poetyckiego

W roku szkolnym 2016/2017 zgodnie z tradycją BIBLIOTEKA SZKOLNA wspólnie z Panią mgr Magdaleną Wróblewską zorganizowała KONKURS POETYCKI.

Uczniowie mieli ponad dwa miesiące czasu na przedstawienie próbki swojej twórczości poetyckiej. Konkurs został ogłoszony w pierwszych dniach września i trwał do 18.11.2016 r.

Wpłynęły 44 prace.

W dniu 21.11.2016 r. jury w składzie: mgr Magdalena Wróblewska i mgr inż. Elżbieta Byszewska zapoznało się z pracami, które wpłynęły na konkurs.

Jury wyróżniło następujących uczniów:

I miejsce - Michał Pawlik : "Spokój" - kl. III TA

II miejsce - Adrian Kamiński : "Twój uśmiech" - kl. III B

III miejsce - Łukasz Pawłowski : "Polsko, miłości moja" - kl. II TB

 

Prelekcja "Stan wojenny 1981"
W dniu 13 grudnia 2016 roku zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną w ramach Koła Czytelniczego wyjście uczniów kl. III TA  do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Była to prelekcja w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, którą poprowadził prof. dr hab. Mariusza Wołos - Prorektor ds. Nauki pt. "Stan wojenny 1981 z perspektywy ówczesnego dziecka a dzisiejszego historyka".

Prelekcję uzupełniała prezentacja zdjęć.
Była to wspaniała i żywa lekcja historii dla wszystkich uczestników..

Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość zwiedzenia wystawy pt. " Stan wojenny w bibliotecznych albumach - spojrzenie na historię."

Opracowała : mgr inż. Elżbieta Byszewska

 

Konkurs na recenzję książki


W roku szkolnym 2016/2017 Biblioteka szkolna, wspólnie z Panią mgr Magdaleną Wróblewską zorganizowała KONKURS NA RECENZJĘ KSIĄŻKI.

Zadaniem uczniów było napisanie recenzji książki, znajdującej się w zbiorach biblioteki szkolnej, w taki sposób aby zachęcić koleżanki i kolegów do przeczytania tej pozycji. Młodzież miała ponad trzy miesiące czasu na przedstawienie swojej propozycji.

Konkurs został ogłoszony w pierwszych dniach września i trwał do 16.12.2016 r.

Wpłynęły 32 prace.

W dniu 20.12.2016 r. jury w składzie: mgr Magdalena Wróblewska i mgr inż. Elżbieta Byszewska zapoznało się z pracami, które wpłynęły na konkurs.

Jury wyróżniło następujących uczniów:

I miejsce - Anna Sentyrz  kl. IV TA  -  Elif Safak: Uczeń architekta

II miejsce - Mateusz Twardowski  kl. III TA  -  George R.R. Martin: Gra o tron

III miejsce - Sylwia Kolec  kl. I TB - Gideon Greif: ...płakaliśmy bez łez...

wyróżnienie - Marcin Kwartnik  kl. II TA - John Flanagan: Zwiadowcy. Księga 1.

                                                                                                      Ruiny Gorlanu

Opracowała : mgr inż. Elżbieta Byszewska

 

W dniu 15.12.2016 r. zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną w ramach Koła Czytelniczego wyjście przedstawicieli klas do księgarni.

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie odwiedzili księgarnię, gdzie mogli książki oglądać, przebierać, wybierać i czytać.

Młodzież zapoznała się z nowościami książkowymi oraz wybrała "coś" do poczytania w wolnej chwili zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

Informacje o wybranych tytułach książek zostały przekazane do biblioteki szkolnej, co zostało uwzględnione przy kolejnych zakupach.

Opracowała:  mgr inż. Elżbieta Byszewska