poniedziałek, wrzesień 28, 2020

Wirtulany spacer po szkole

Projekt społeczny „Młodzi krakowianie działają lokalnie”

Uczniowie naszej szkoły: Krystian Wojciechowski, Jakub Perek, Damian Kasperczyk, Karol Marzec oraz Grzegorz Pietrzyk wzięli udział w projekcie społecznym: ”Młodzi krakowianie działają lokalnie”. Celem głównym projektu było popularyzowane realizacji projektów społecznych przez młodzież, a także propagowanie aktywności społecznej i zaangażowania w życie miasta Krakowa i społeczności lokalnej. Uczniowie w ramach akcji zrealizowali własny projekt społeczny: „Ogródek rekreacyjny „Chemobudowa”, na który otrzymali dotację z Urzędu Miasta Krakowa przy wsparciu Fundacji Oświatowej im. Ks. Konarskiego.

W trakcie realizacji projektu młodzież wzięła udział w warsztatach, podczas których dowiedziała się jak przygotować, zrealizować i rozliczyć projekt społeczny, przy wsparciu fundacji.
Na przełomie listopada i grudnia 2019r. chłopcy aktywnie rozpoczęli realizację projektu od wizyty w marketach budowlanych, celem wyboru roślin, krzewów i wystroju ogródka. Następnie uporządkowali plac przed szkołą i  pod okiem Dyrekcji, p. A. Kuciela oraz p. S. Bałas- Gąssowskiej zajęli się sadzeniem roślin oraz montażem ławek i gazonów. Przed planowanym otwarciem ogródka uczniowie rozdali mieszkańcom okolicznych bloków ulotki informujące o akcji oraz rozkleili plakaty. Wspólnie z kolegami ze szkoły przystroili bombkami i łańcuchami iglaste drzewo stojące przed szkołą, ozdabiając dzięki temu również teren osiedla. Dnia 13 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie naszego nowego ogródka. Przed i podczas uroczystości odbył  się drobny poczęstunek ( cukierki i ciastka dla zgromadzonych uczniów, mieszkańców i przechodniów). Wszyscy zgromadzeni zaśpiewali świąteczną piosenką zespołu Czerwone Gitary „Jest taki dzień”. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Beata Głuch, pani Sabina Bałas- Gąssowska oraz Damian Kasperczyk ( członek grupy projektowej), wskazując na zmiany w zagospodarowaniu placu przed szkołą i dziękując Fundacji Oświatowej im ks. Konarskiego  za możliwość ich dokonania. 

 Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie poszerzyli umiejętności planowania, współpracy, projektowania, wyceny. Wzrosła integracja z kolegami ze szkoły oraz z mieszkańcami osiedla Młodzież rozwinęła postawy prospołeczne i miała możliwość działania na rzecz społeczności lokalnej. Wzrosła także atrakcyjność przyszkolnego terenu na naszym osiedlu.

Odpowiedzialne: mgr Beata Głuch, mgr Sabina Bałas- Gąssowska