poniedziałek, październik 26, 2020

Wirtulany spacer po szkole

Wycieczka turystyczna do Pragi

Z inicjatywy uczennic klasy 3A na przełomie maja i czerwca odbyła się 3-dniowa  wycieczka do Pragi wraz z wychowawcą Wiesławem Kucabem oraz gościnnie wziął udział uczeń 2 klasy technikum.


W piątek wieczorem spotkaliśmy się na lotnisku w Balicach im. Jana Pawła II, skąd odlecieliśmy do Pragi. Lot samolotem trwał ok. 45 minut i przebiegał bez większych niespodzianek, ale w trakcie lotu pojawiły się turbulencje. Dla niektórych uczestników już sam lot był nowym doświadczeniem życiowym, a tu jeszcze w cenie biletu dodatkowe „atrakcje”. Szczęśliwie wylądowaliśmy w Pradze – Ruzynê o godz. 21.30. Po około godzinnej podróży autobusem dotarliśmy na miejsce naszego noclegu, które znajdowało się na Wzgórzu Petřín /w sąsiedztwie kompleksu sportowego znanego klubu Sparta Praga/.

Po krótkim nocnym odpoczynku, grupa uczestników w sobotę o godzinie 7.30 była zwarta i gotowa do zwiedzania Pragi. Wyruszyliśmy pieszo przy pełnym blasku wschodzącego słońca,  zwiedzając kompleks turystyczno – rekreacyjny Wzgórza Petřín docierając do Mostu Karola, następnie zwiedziliśmy Rynek Staromiejski wraz z jego zabytkami oraz słynnymi uliczkami na Starówce, a kolejnym naszym punktem programu był Wyszehrad. Kolejna atrakcja komunikacyjna przejazd metrem. Zapoznanie się z mapką metra, z zasadami korzystania, które będzie naszym głównym środkiem komunikacyjnym w Pradze. Kolejne wzgórze nad Wełtawą, na którym spędziliśmy kilka godzin zwiedzając i odpoczywając.  W drodze powrotnej wróciliśmy znowu do centrum, tym razem spacerując wzdłuż Wełtawy: mijamy mosty, odwiedzamy min. Teatr Narodowy, Tańczący Dom, Metronom itp. Dzień Dziecka pozostanie na pewno na długo w pamięci uczestników: w takim miejscu, przy takiej wyjątkowej aurze i z takim przewodnikiem J. Po dniu pełnym trudu czas na relaks i odpoczynek… w pokojach hostelu. A przed nami jeszcze trzeci dzień pobytu…

W niedzielę o godzinie 8.30 opuszczamy nasz hostel i wraz z naszymi bagażami (40-20-25 cm – ograniczenia tanich linii lotniczych) wyruszamy pieszo przez nasze przepiękne wzgórze, tym razem na Hradczany. Spacerujemy, robimy fotki, kupujemy pamiątki i udajemy się w kierunku Nowego Miasta. Po drodze robimy odpoczynek na miejskiej plaży nad Wełtawą, które jest miejscem kultowym do scenerii zdjęć nowożeńców (oglądamy pary młode barwnie i kolorowo ubrane), zwiedzamy kolejne zabytki min. najwęższą uliczkę, ogrody Senatu Praskiego i dochodzimy do celu, a tam kolejne zabytki min. Muzeum Narodowe, Dworzec Główny i inne (skąd wyruszymy w drogę powrotną pociągiem). W Krakowie jesteśmy o godz. 23.00.

W podsumowaniu: wycieczka zagraniczna, finansowo atrakcyjna,  ale bardzo wyczerpująca fizycznie. Dostarczyła wiele wrażeń - turystycznych, poznawczych - kulturowo, doświadczeń - językowych, komunikacyjnych - z zastosowaniem i wykorzystaniem w praktyce nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Organizator: Wiesław Kucab